Geoblog.pl    kiclaw    Podróże    W poszukiwaniu złotego runa, czyli Gruzja 2011    U Gogiego w Gelati

U Gogiego w Gelati

Gruzja
Gruzja, Gelati

Gdy byłem jeszcze w Svanetii, zadzwonił Kuba z Opera Hostel i zaproponował wycieczkę jego samochodem do północno-wschodniej Turcji szlakiem dawnych Gruzińskich monastyrów. Ponieważ nie miałem napiętego planu, chętnie przystałem na ten pomysł. Umówiliśmy się, że będę czekał w Kutaisi, skąd zgarną mnie w drodze.

Powrót z Mestii był mniej męczący, raz że jechaliśmy z góry, dwa że poznalem fajną grupę Niemców, wśród których dwie dziewczyny mówiły po polsku :) Dość nietypowe.

W Kutaisi dostałem namiary na kwaterę w pobliskiej miejscowości Gelati, do której dotarłem marszrutką. Gelati słynie z XII wiecznego kompleksu klasztornego wpisanego na listę UNESCO. Zbudowany oczywiście przez Dawida Budowniczego i tu właśnie znajduje się jego grobowiec. Zachowały się oryginalne freski nawet z czasów Dawida, a najcenniejszym zabytkiem jest XII-wieczna mozaika nad sklepieniem ołtarza.

Moim gospodarzem okazał sie Gogi - tutejszy przewodnik. Gdy wrócił z pracy do domu, zamiast odpocząć, zabrał mnie na wycieczkę po okolicy. Przegonił mnie po pobliskich szczytach, pokazał fragmenty dawnych budowli, monastyrów, jaskinie, groty. Na koniec zaprowadził do monastyru, który był rekonstruowany przez mnichow, tam zostaliśmy zaproszeni przez batiuszkę (czyli popa) na skromny poczęstunek z winem. Batiuszka wraz z innymi zakonnikami żyją sobie w niewielkim klasztorze, mają psa, kota i krowę i nic im więcej do szczęścia nie trzeba :)

Po powrocie z wycieczki zostałem tradycyjnie zaproszony na kolację, a głównym napitkiem była 78% czacza, więc nie będę rozpisywał się, jak zakończył się ten wieczór ;)

Następny dzień spędziłem z ekipą "kolacyjną", nie rozstającą się ani na moment z baniakiem wina i butelką czaczy ;) Pojechaliśmy nad rzeczkę, gdzie kąpaliśmy się, piekliśmy szaszłyki, oraz wznosiliśmy kolejne toasty rozkoszując się okolicznościami przyrody.

anthem
anthem - 2011-09-10 17:23
Batiuszka wygląda jakby tez czacze za sutanne, nie wylewał.

kiclaw
kiclaw - 2011-09-10 17:31
To akurat nie ten batiuszka od remontowanego klasztoru, ale masz racje, nie odstawal od reszty :)

kiclaw
Piotr Kotkowski